Sorular Cevaplar

Osmanlı Padişahları Neden Hacca Gitmediler

Osmanlı dini yasalara göre yönetilen imparatorluk olmuştur. Anadolu topraklarında 600 yıl boyunca hüküm sürmüş yükseliş dönemlerinde kıtalara hükmetmiştir. Osmanlı devletinde padişahlık önemli bir makam olarak görüldü. Dönem boyunca 36 padişah hacca gitmedikleri tarihi kaynaklarda yer bulmuştur. Araştırmacıların ve insanların aklında olan soru Müslüman ülke olan Osmanlı’da padişahlar neden hacca gitmedikleridir. Günümüzde filmler, diziler yapılmasına rağmen Osmanlı padişahlarının neden hacca gitmediğine değinilmiştir.

Ceddimize padişahlık yapan Osmanlı sultanlarının hacca gitmediklerini ilk defa öğrendik. Tarihi derinlemesine araştıran kişiler hacca neden gidilmediğini iyi bilmektedir. Onun dışında araştırma yapmayan kişilerin padişahların hacca gitmediklerine dahi bilgi alamamaktadır. Osmanlı tarihinde ilk hacca gitmek isteyen II. Beyazıt olduğunu görmekteyiz. Hacca gitmek için yola koyulan II. Beyazıt babası olan Fatih Sultan Mehmet’in ölümünün ardından geri dönmek zorunda kalmıştır.

Osmanlı padişahlarının hacca gitmeme sebepleri devlet yönetiminin boş kalmamasından yöne olmuştur. Boş bırakmamak adına hacca gitmediklerini düşünebiliriz. Osmanlı devleti başsız kalması düşmanların sefere çıkarak toprakları işgal etmesine neden olacağı düşünülmüştür. Hacca gitmek isteyen padişahlar geride bıraktıklarından sorun yaşayacağını düşünmüştür. Genç Osman hacca gitmek ister ama yönetimin boş kalmaması adına tekrardan hacca gitmekten vazgeçer. Dönemin Şehül Islamı yönetimin boş kalmaması adına yapılmıştır.

İslam dinine göre hac önemli ibadetler sınıfına dahil edilmektedir. Osmanlı padişahları sıradan vatandaş gibi hacca gidemeyeceklerini öğrenmiş olduk. Seyahat sırasında hastalanmaları, başlarına bir şey gelmesi durumunda imparatorluğun başına bir şeyler gelecek olma düşüncesi yayılmıştır. Padişah bireysel olarak devlet malını koruması gerekir.

Bazı padişahların belli sebeplerden dolayı hacca gitmediklerini öğrenmiş olduk. Devletin başında ve bir çok düşmanı olan yönetimden ayrılmaması gerekirdir. Osmanlı padişahları devletin geleceğini korumak adına hacca gitmediklerini düşünebiliriz. Bu karar devletin önemli bir yere ulaşmasında oldukça etkili olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu