Sorular CevaplarSözlük

Nebula Nedir?

Hayatınız boyunca uzayda görebileceğiniz en muhteşem şey nebuladır. Maddenin plazma hali olarak yayılmış olarak kendisini göstermektedir. Uzayın derinliklerinde gaz halinde bulunurlar. Gözle görülmelerinin sebebi ise yıldızlardan yansıyan ışıklar doğrultusunda bulutsu bir görüntü oluştururlar. Işığın gelmesi sonucunda renk cümbüşünü hatırlatabilir. Gaz bulutları gelen ışıklar doğrultusunda kendisini göstermektedir.

Evrende görebileceğiniz muhteşem bir yapıdır. Işıkla birlikte görsellik açısından kendinizi alamayacaksınız. Toz ve gaz bulutlarının ışık alması sonucunda oluşmaktadır. Oluşumları yıldızların çevreye yayılan gazlar sayesinde kendisini göstermektedir.

Nebulalar insanoğlu tarafından devamlı merak edilmiştir. Ulaşılan bilgiler etkileri sonucunda yetersiz olduklarını göstermektedir. Bulunan nebulaların hepsi birbirlerinden farklı olmuştur. Nebulaların oluşumundan önce nötron yıldızları ortaya çıkarak kendisini göstermektedir.

Evrende her şeyin ömrü odluğundan dolayı tamamlaması ile nötron yıldızına dönüşürler. Bunlar beyaz cüce adında adlandırılır ve kırmızı süper dev haline ulaşırlar. Sıcaklığı konusunda herhangi bir tahmin yapılmasa dahi çok sıcak olduğu bilinmektedir. Akılları zorlayacak sıcaklık doğrultusunda çevreye gaz salınımı yapılmasıyla nebulalar kendisini gösterir. Nebulaların sıcaklığı 15 bin dereceye kadar ulaşabilmektedir. Süper iletken olmaları ısıyı iyi şekilde yaymaktadır. Füzyon reaksiyonların başlaması ile hidrojenle birleşirler. Nebulalarda füzyon reaksiyonları doğrultusunda işlemler kendisini tamamlamaktadır.

Nebulaların içindeki yoğunluk artması sonucunda füzyon reaksiyonlar meydana gerek minik yıldızlar oluşur. Zamanla gelişmesi sonucunda yıldız, gezegen halini alarak evrende adeta yeniden doğar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu