Okul

Orf Tekniği Nedir?

Orf tekniği ilk kez Alman besteci Carl Orff ve dansçı olan Gunild Keetman tarafından kullanılmıştır. İlk olarak müzik eğitimi alacak olan kişilerde temel eğitim kabul edilmektedir. Müzik, dans, drama, konuşma, hareket üzerinde kurulmuş yöntem olmaktadır. Etkisine baktığımız zaman sadece müzikte verilen eğitim olmaktan çıkmaktadır.

Eğitim 2 ila 6 yaş arasındaki çocukların müziğin temel eğitimini alması adına uygulanmaktadır. Oyun biçiminde çocuklara gösterilerek öğretim sağlanmaktadır. Orf çocukların keşfettikleri çalgılar doğrultusunda belirlenir. Örneğin boş şişeler, tahta parçaları gibi ses çıkartacak çalgılar kapsamına girmektedir.

Keşfedilen çalgılar kullanılarak elde edilen sesler ezgilere dönüştürülerek anlama sağlanır. Orf ilk olarak grup şeklinde farklı tınılarla elde edilen uzun süreli ezgilerden oluşmaktadır.

Orf çocuklarda müziğin anlamasına, yazmasına ve geliştirilmesini sağlamaktadır. Etrafına uyumlu olarak iş yaparak müzikle bir olma yolunu göstermektedir. Yaratıcılıkları doğrultusunda kendilerini göstermelere imkan tanımaktadır. Orf yönteminin kullanılarak çelik üçgen, ritim çubukları, zil, timpani, gong, metalofon, bango, marakas, kastanet, tef kullanılan çalgılar arasında olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu