Sorular Cevaplar

Niçin Aşı Oluruz

Sonbahar mevsiminde özellikle kış soğuğunda hastalıklara yakalanmamak için aşı olmaktayız. Bulaşıcı hastalıklara iki kere yakalanmamak için aşı gerekli görülür. Hastalıkların bulaşıcı olması vücudumuza mikropların girmesi sonucunda organizmaları hastalıklara neden olmadan yaşamalarını sağlar.

Aşı daha önceden vücuda mikropların zayıflatılmış halinin verilerek bağışıklık kazanması sağlanıyor. Vücuda daha sonradan girecek virüslere karşı önlem alınmış olmaktadır. Bu sayede çeşitli tehlikeli virüslerin vücuda girerek ciddi hastalıklara sebep olmasının önüne geçmektedir. Hastalığın aşısı hazırlanması ile beraber o hastalığa neden olan mikrop ele geçirilir. Vücuda verilmeden önce zayıflatılarak zararsız hale getirilir. Vücuda verilmesi ile bağışıklık sistemi mikrobu tanıyarak önlemini alır ve kendisini geliştirir. Sonra hastalanma riskine karşılık mikroptan korunmuş olarak zarar gelmesinin önüne geçmiş oluruz. Virüslerin etkisi aşılama sayesinde önüne geçilerek ciddi rahatsızlıklar önlenir.

Aşıların etki süresi vardır. Düzenli aralıklarla tekrar tekrar aşı olunarak hastalıklara karşı korunabiliriz. Bir kere yapılan aşı hastalığa karşı bağışıklık kazandırarak korunuruz. Tetanos, tifo, difteri, grip gibi hastalıklar bu yönde kurtulmamızı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu