Sorular Cevaplar

Nitel ve Nicel Gözlem Ne Demektir

Fizik ve biyoloji biliminde araştırma ve deneylerde nitel ve nicel gözlem uygulanır. İki inceleme yöntemi sağlıklı olarak sonuca ulaştırır.

Gözlem; Gündüz havanın yağmurlu olacağını haberlerden duyan kişi, sabah uyandığında dışarıya bakarak havanın kapalı ve yağmurlu olduğunu duyu organları ve hesaplamalarla anlaması gözlemdir.

Nicel gözlem: Nesnel sonucun herkes tarafından aynı olması ölçmeye dayanarak ve rakamsal olarak belirtilen bilimsel sonuçtur. Durum ve kişiye göre değişmez, sonuçlar objektif ve güvenilir. Ölçüm ile elde edilen sonuçlar bilimseldir.

1 litre suyun ölçülmesi, çocuğun yaşının kimliğinden okunması, evin katlarının ayılması nicel gözlemdir. Değişmeyen unsurdur.

Nitel gözlem: Ulaşılan sonuç kişiden kişiye farklılık gösterebilecek olan gözlemlemelere denir. Bir kişi için hava sıcakken bir başkası için ılık gelebilir. Biri iş yaparken zorlukla karşılaşırken diğeri için kolay gelebilir.

Beş duyu organıyla yaptığı gözlem olmasından dolayı sonuçlar kişiden kişiye değişkenlik gösterebiliyor. Bardaktan çıkan buharı hissetmek kişiden kişiye değişir. Pırasa yemeğinin lezzeti kişiden kişiye değişkenlik gösterir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu