Sorular Cevaplar

Okey Nasıl Oynanır

Okey, Türk kültürüne adeta yerleşen oyunlardan birisidir. Dünyaca ünlü oyunlardan olup milyonlarca insanın severek oynadığı oyundur. Oyun oynamak için ıstaka ve taşlara ihtiyacımız vardır Okey takımında 106 taş, 4 ıstaka ve birde zar vardır.

Oyun başlamadan yerdeki taşlar karıştırılır, ardından herkes önüne ters olacak şekilde yüzleri kapalı halde 5’er 5’er dizerler. 106 taş olduğundan 1 taş fazlalık kalır ve eli dağıtacak olan kişi zarı atar saymaya başlar. 5’erli taşları soldan sağa doğru sayarak hareket eder. İkinci atışında bulunduğu sıradaki taşı kaldırılır ve okey ortaya çıkar. Taşlar dağıtılması sonucunda ıstakalarımızın önünde kalan taşlar ters şekilde ortaya yerleştirilir.

Okey nedir?
Okey örneğin taşları dağıtan kişinin ikinci zarı atması sonucunda tersine çevirdiği tek taştır. O taş mesela siyah sekizli ise bir üst sayısı yani siyah dokuzlu okey sayılır. Okey her taşın yerine geçerek kullanılabilmektedir. Açılan taş 8 ise okey 9 olur, 13 ise okey 1 olur.

Sahte okey nedir?
Sahte okeyin şekli * yıldıza benzer. Bu şu demek oluyor yukarıda siyah sekizliyi açtık ama okey bir üst sayısı dokuzlu oluyor. Siyah 9’lu yerine geçer ama okey değildir örneğin elinizde siyah 8 ve 10’lu var onun arasında koyabilirsiniz. Siyah 8 * 10 olmak üzere geçerli sayılır.

Gösterge nedir?
Gösterge ilk el yere açılan siyah 8’linin eşidir. İlk el okeyin belirlenmesi için taş açıldı. Taş atmadan ve çekmeden önce elinizde gösterge varsa yani siyah 8’linin eşi. O zaman gösterirsiniz normal bitmenin yarı puanını kazanırsınız.

İlk elde herkese 14 taş verir, dağıtan kişinin sağındaki kişiye tam olarak 15 taş verilerek ilk taşı o atarak devam edilir.

15 taşı alan kişi bir taşı sağ tarafındakinin yanına atar. Elinde 14 taş kalır ve oyuna devam eder, ilk el 15 taşı alan yerden taş çekemez.

Okeyde taşlar nasıl dizilir?
Taşları en az 3’er olmak haliyle dizmemiz gerekir. Sıralama da olur aynı sayıdan taşlarda. Örneğin dizebileceğiniz taşlara örnek verelim.

Aynı sayı ayrı renk taşlar
En az 6 6 6 şeklinde üç tane olacak şekilde farklı renklerde. Bunu isterseniz eşini bulursanız 6 6 6 6 gibi dörtleyebilirsiniz ve daha fazlası olmaz. İki tane siyah 6’lı bir tane de kırmızı 6’lı şeklinde olmaz bütün renkler birbirlerinden farklı olmalıdır.

Sıralı taşlar
Sıralı taşlar aynı renkte olmalıdır. Örneğin sıralı renklerimizde 3 4 5 şeklinde en az üç taş olursa geçerli sayılır. Bunu devam ettirerek 3 4 5 6 7 8 … gibi dizmeye devam edebilirsiniz. Sıralı taş dizerken şöyle bir durum var. Oyunun püf noktası da sayılabilir örneğin sıralı taşlarda 11 12 13 dizdiniz elinizde aynı renk birde 1’li var. O zaman şöyle 11 12 13 ve 1 olabilir yani dörtlemiş oluruz ama 11 12 13 1 ardından 2 ekleyemezsiniz.

Çifte nasıl gidilir?
Çifte gitmek dikkat ister. Örneğin çifte gittiğiniz zaman aynı renkte iki taşı bulmalısınız mesela iki tane kırmızı 6 6 yan yana gelirse tamamdır. Elinizdeki bütün taşlar aynı bu şekilde olması gerekir. Toplam 7 tane çift taşınız olursa yerden çekip son taşınızı atmanız ile bitebilirsiniz.

Bitme puanları
Gösterge göstermek: 1 puan
Normal bitmek: 2 puan
Okey ile bitmek: 4 puan
Çifte bitmek: 8 puan
Çifte ve okeyle bitmek: 16 puan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu