Sağlık

Oyuncakların Çocuğun Gelişimine Olan Etkileri

Çocuklar henüz hayal güçlerini yeni geliştirmeyi öğrendikleri çağdalar. Beyinsel olarak gelişimlerini sağlamaları onlar için başarıyı getirecektir. Oyun oynarken çocuklar bunları göz önünde bulundurur. Oyuncaklar onların pratikleştirme ve yeni şeyler öğrenmelerini sağlayan temeli oluşturur. Çocukların oyuncaklarla oynaması onlara gelişim sağlayıp öğrenime açık olup merak duygusunu geliştirir.

Oyun oynayan çocuğun, hayal dünyası gelişerek yeni düşüncelere yer açar.

Mantıklı düşüncenin temelini atarlar. Mantıksal olarak düşüncelerini ön plana çıkartarak açık şekilde düşünür.

Olaylar arasında neden-sonuç ilişkisi kurmayı öğrenir.

Vücutlarını tanımalarını ve onları kullanmayı öğrenirler.

Görsel ve işitsel olarak gelişimlerini sağlarlar.

El ve parmak kaslarının gelişimlerini destekler.

Oyuncaklar çocuklarda gelişim sağlar, saldırganlıklarını azalır. Söz dinlemeyi ve yeni şeyler öğrenmek için araştırma duygusuna sahip olur. Okul öncesi hayatında parmaklarının kullanımı öğrenerek yazı yazmayı daha kolay öğrendikleri tespit edilmiştir.

Çocukların gelişimlerinde doğru oyuncaklar önemlidir. Legolar onların yeni şeyler öğrenme ve yapmalarını sağlar. Belleklerini geliştirdikleri gibi öğrenime açık olurlar. Hayal güçleri onların yaratıcılıklarını geliştirir. Duydukları seslerin anlamları ve kaynaklarını öğrenirler. Beyinsel gelişimi sağlayan değerlere sahip olmaktadır.

Anne ve babalar çocuklarına alacağı oyuncaklar, sadece oyun için olmamalıdır. Zihinsel olarak gelişimlerini destekleyecek, yaratıcılıklarını gösterecekleri oyuncaklar öneriliyor. Mantık çerçevesinde yeni yapımlar ve öğretimleri takip etmeleri gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu