Sözlük

Panayır Nedir

Belli bir yerde bir süreliğine satış yapılması için kurulan sergilere panayır denir.

Panayırlar belli bir bölgede insanların sergiler kurarak ticaret yaptıkları alanlara denir. Bu panayırlar günümüzde sergi ve fuar adında anılır. Panayır eskide kalmış bir kelime olarak yerine fuar, sergi daha çok kullanılır. Panayırlarda insanlar alışveriş yapabilir, ürünlerini satabilir, tanıtımlarını yapabilir.

Eskiden insanlar kervanlarla getirdikleri ürünleri satmak için büyük panayırlara katılırdı. Büyük kervanlar mallarını getirir, değerli eşyalar, yiyecek içecek her türden ürünler panayır alanında satışa sunulurdu. Eski Mısırda özellikle panayırlar büyük değer görmüştür. Romalılar ve Yunanlılar da panayırlar kurarak halkın ihtiyacını karşılamaya yönelik hareket etmişlerdir. Düzenlenen olimpiyat alanlarında panayırlar alışveriş içinde kullanılırdı. Geçmişten günümüze panayırlar halen kullanılmaya devam edilmiştir. Günümüzde Anadolu toprakları ve Trakya’nın batısında köy ve kasabalarda panayırlar kurulmakta satışlar yapılmakta. Fuarlara eğlence merkezlerine gittiğimiz zaman sergilerin kurulduğu panayırlar bulunmaktadır.

Türklerde panayırlar eski çağlara kadar dayanmakta. Ekonomik faaliyetlerin yapılmasında özellikle kervansaraylarda yer verilmiştir. Panayır bölgeye ekonomik canlılık getirdiği gibi ticareti attırır. Alışverişe gelenler için eğlence anlayışları, pehlivanlar ve deve güreşleri yapılır. Eğlence merkezleri haline getirilerek insanlar alışverişin yanı sıra eğlenirlerdi.

Günümüzde hayvan ve eşya panayırları olmak üzere ikiye ayrılır. Eşya satılan yerlerde ürün satışları yapılırdı, hayvan panayırlarında hayvanlar sergilenir. Örneğin kurban bayramında sergiler açılır hayvan satışları yapılan bu yerlere panayır denir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu