Okul

Bir Devletin Başkenti Neden Önemlidir

Devletin başkenti demek stratejik olarak devletin merkez noktasıdır. Başkent seçilirken stratejik konum hesaba katılarak ayarlamalar yapılır. Başkent devletin yönetim merkezi olarak bilgi ve veriler aktarılır. Ülkenin dört bir yana eşit uzaklıkta olmasıyla seçilir çünkü seferberlik zamanında ülkenin dört bir yanına destek götürülebilir. Devlet kurum ve kuruluşları faaliyetlerini en sağlıklı şekilde devam ettirirler.

İşgal durumunda devletin savunmasının merkezi başkenti olmalıdır. Dağlık yapıları ve uçuşa engel olan atmosferinden dolayı en güvenli yer olduğuna karar verilmiştir. Ankara merkez sayılarak başkent kabul edilmiştir. Başbakan ve Cumhurbaşkanı gibi ülkenin yönetiminden sorumlu kişilerin güvenliği de burada sağlanmaktadır. Askeri komuta merkezleri, TBMM gibi ülkenin yönetimi burada sağlanmaktadır. İşgal altına alınması durumunda ülkenin gücü elinden alınmış olur. İşgalin savunması başkentten yapılacağından dolayı işgali en zor olan yer olmalıdır.

Örneğin ülkemizin başkenti Ankara’dır. İç Anadolu Bölgesinde yer alan alır. Her illere yakın olduğu gibi ulaşımı kolay olmaktadır. Devlet için konumu oldukça önemli yere sahiptir.

Ankara’nın Kuvayı Milliye Ruhu ve Milli Mücadelenin ateşlenerek şekillendiği yer olmasıdır. Milli mücadele için sembol haline gelmiştir.

Jeopolitik, stratejik ve coğrafi açıdan diğer bölgelere göre uygun olması. Anadolu’nun tam ortasında olması güvenlik, ulaşım ve iletişim bakımından elverişlidir. Etrafının dağlarla çevrili olması işgali zorlaştırmaktadır.

Anadolu’nun ortasında olması Batı Cephesine yakınlığı, diğer cephelere yakınlığı önemlidir.

Ankara’nın daha önce işgale uğramaması.

İstanbul’a yakın olması ve gelişmelerin takip edilebilmesi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu