Okul

Ordu Millet Kavramı Sizde Neleri Çağrıştırıyor

Ordu, ülkenin askeri gücünde silahlı kuvvetlerin en büyük askeri birimidir. Ordu ülkenin gücünü temsil eder ve savunmasını sağlar. İşgalcilere karşı caydırıcı güç olarak görev başındadır. Ordunun güçlü olması milletin güçlü olmasına işarettir. Türk milleti 600 yıllık tarihi ile ayakta kalmış kıtalara hükmetmiştir. Güçlü ordu güçlü ülkeyi işaret eder. Kendi savunmasını sağladığı gibi dış tehditlere karşı kendisini koruyabilir. Türk ordusu ülke içinde ve sınır dışında gerekli korumaları sağlamakta. Can ve mal güvenliğimiz ordumuza aittir.

Ordu bir ulusun çatısı altında yaşayan milletten oluşmaktadır. Türk ordusunda bulunan her birey bu ülkenin vatandaşıdır. Kimimizin annesi, babası, ablası, kardeşi, abisi her şeyimizdir. Ordu milletin içinden ortaya çıkmıştır. Her türlü bağımız olduğundan dolayı ordunun varlığı ulusumuzun bütünlüğünü bize göstermektedir.

Bir savaş çıktığı zaman ordumuza destek oluruz. Maddi, manevi desteğin yanı sıra orduya katılarak ülkemizi savunuruz. Her türlü desteği sağlarız. Ülke hepimizin olduğundan dolayı ordu bizden ve bizim gibilerden oluşmaktadır. Kurtuluş Savaşında da böyle olmuştur ordunun gücü zayıflamış ülke işgal altına girmiş ancak Türk milleti ordusunu yalnız bırakmamıştır. Yediden yetmişe herkes elini taşın altına koymuştur. Cephelerde savaşabilenler cephelere gitmiş, arkada kalanlar yiyecek taşımış, yaralı askerlere yardım etmiş, cephane götürmüştür. Millet olmazsa ordu olmaz, milletin orduya güveni olmazsa ordu güçsüz kalır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu