Sorular Cevaplar

Peygamberimiz Hicret Ederken Hangi Mağarada Saklanmıştır

Peygamber efendimiz Mekke’den Medine’ye hicret ederken müşrikler tarafından takip edilmişlerdir. Müşriklerin takip ettiğini anlayan efendimiz beraberindeki Hz. Ebubekir ile beraber Sevr Dağı’nda yer alan Sevr Mağarası’na saklanmıştır. Müşrikler mağaranın yakınlarına gelmişlerdir ancak girişi örümcek ağları ile çevrili girişinde güvercinde yuva yapmıştır. Sevr mağarasında mucizelerde biri yaşanmıştır. Mağaranın girişindeki ağlar sayesinde müşriklere yakalanmamışlardır.

Mekkeli müşrikler, Mekke’de Müslümanlara yaptığı zulümlerden sonra artık dayanamayarak hicret etme kararı almışlardır. İslam Peygamberi Hz. Muhammed yapılan işkenceler ve zulümlerden kurtulmak için Medine’ye hicret için emir verir. Mekke’den Medine’ye hicret için karar alan Müslümanlar toplanarak harekete geçmiştir.

Mekke’den Medine’ye göç edenlere muhacir, Medine de karşılayanlara ise ensar denir. İslamın yayılması için Mekke’den Medine’ye göç edilmiştir. İslam devleti kurularak fetih hazırlıkları yapılıp Mekkeliler üzerine seferler düzenlenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu