Sorular Cevaplar

Portekiz Hangi Kıtada Hakkında Bilgi

Portekiz Cumhuriyeti, Avrupa kıtasının güneybatısında İber Yardımadası üzerinde yer alan ülkedir. Avrupa Kıtası’nın en batısına sınır olan Portekiz, kuzeyden ve güneyden İspanya, batısından Atlas Okyanusu ile çevrilmiştir. Tek bir komşusu vardır o da İspanya’dır.

Ülkenin başkenti Lizbon, para birimi Avrupa Birliğine üye ülke olmasından Euro kullanılmaktadır. Kullanılan diller Miranda ve Portekizce’dir. Ülke ekonomisinin büyük kısmı balıkçılık oluşturmaktadır. Nüfusu yaklaşık 10 milyon civarındadır.

Portekiz topraklarında tarih boyunca Fenikeliler, Yunanlılar, Romalılar, Cermenler ve Endülüs Emevileri medeniyetleri hakimiyet kurmuştur. Kültürel, tarihi, dili ve etnik yapısıyla birçok medeniyetin izlerini taşımaktadır. Coğrafi ve kültürel aşıdan eşsiz güzelliklere sahiptir. Ulaşım ağı oldukça rahat olmasından, ülkeyi tren, otobüs ağı ile gezebilirsiniz. Lizbon ve Port şehirleri kültürel bakımdan oldukça zengindir. Sağlık sektöründe oldukça gelişmiş bir ülkedir. Acil bir durumda 112’yi arayarak ambulans, polis, itfaiye çağırabilirsiniz. Ülkede salgın hastalık olmadığından girerken çıkarken hiçbir aşı yaptırmanıza gerek yoktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu