Okul

Pusula Nedir

Pusula kısaca dünyanın merkezindeki manyetik etkiye bağlı olarak kuzey ve güneyi gösterir. Pusula daima kuzeydeki manyetik alandan etkilenerek yön çubuğu kuzeyi göstermektedir. Bizde pusulayı hareket ettirerek diğer yönleri bulmamız mümkündür.

Pusula, Çinliler tarafından kullanılmaya başlanmış. İcadını Fransız bilim adamı Pierre de Maricourt yapmıştır.

Pusula sürekli olarak kuzeyi gösterir. Bulunan yön kuzeyi göstererek üzerindeki işaretlerden yararlanarak yönümüzü doğru şekilde bulabiliriz. Aşırı manyetik alanlarda pusula etkilenerek yönünü kaybeder. Yön bulmak için pusuladan yararlanılır. N kuzeyi, S güneyi belirler. Harfler İngilizce harflerden yararlanarak kuzey ve güney alanında kullanılır. Harfler North ve South kelimelerinden gelmektedir.

Pusula denizlerde, uçaklarda, seyahat zamanlarında yön bulunmasında kullanılır. Yön bulma yöntemlerinden biri olmaktadır.

Pusula, içinde bulunan mıknatıslar yardımıyla yönümüzü belirlememize yardımcı olmaktadır. Mil üzerinde serbestçe dönen manyetik kutupları gösteren göstergedir. Kırmızı olan noktası kuzeyi göstermektedir çok hassas olduğundan dolayı yakınımızda herhangi bir demir metal olmaması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu