Teknoloji

Bilgisayarın Özelliklerine Nasıl Bakılır

Her bilgisayar kullanıcısı kullandığı kişisel bilgisayarının marka, model, ekran kartı, cpu, ram vb. değerlerini öğrenmek isteyebilir; ancak bunu nasıl öğrenebiliriz?

Kullandığımız kişisel bilgisayarın model ve teknik özelliklerini, bilgisayarımızın yüklü sisteminden öğrenebiliriz. Her bilgisayar üreticisi, bu bilgileri ürettiği kişisel bilgisayara yüklü olarak kullanıcılara sunar.

Kullandığınız kişisel bilgisayarın teknik özelliklerini öğrenebilmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

1) Windows 8, 8.1 ve 10 kullanıcıları Windows Tuşu+R ile, diğer versiyon kullanıcıları ise başlat menüsünden çalıştırı açın.

2) Çalıştırı açtıysanız, systeminfo veya dxdiag komutlarından birini yazrak enter yapın.

Bu 2 adımla kişisel bilgisayarınızın teknik özelliklerini öğrenebilirsiniz, ancak eğer bu yöntem işe yaramadıysa size ikinci bir yöntem daha veriyorum;

1) Bilgisayarım sekmesine sağ tıklayın.

2) Açılan menünün en sonunda bulunan özellikler seçeneğini tıklayın.

Bu şekildede kişisel bilgisayarınızın sistem özelliklerini öğrenebilirsiniz. Sisteminizle ilgili birçok bilgiyi bu kısımdan öğrenebilirsiniz.

Bu yöntemlerden birini denediğinizde kişisel bilgisayarınızı sistem özellikleri sayfası açılacaktır. Şimdi bu sayfa hakkında biraz bilgi verelim;
Ekranın üst kısmında kullandığınız windows işletim sistemi bulunur. Sistem başlığı altında, kullandığınız işlemci marka ve hızı gösterilir.RAM değeride bu sayfada yer almaktadır.

Kişisel bilgisayarınızı ekran kartı özelliklerini öğrenebilmek için ise, masaüstünde sağ tıklayın. Açılan pencereden çözünürlüğü seçin. Ardından gelişmiş ayarlar kısmını tıklayın ve ekran kartı özelliklerinizi öğrenin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu