Sözlük

Risk Nedir

Risk, olayın tehlikeli sonuçlanma ihtimali olduğunu bilerek o işe girişip iş yapmaktır. Tehlikeli olacağını bilerek yapacağımız işte karşılaşacağımız sorunlara verilen ihtimale denir. Risk alınacak işler olur iyiyi de sonuçlanabileceği gibi kötüye de sonuçlanır. Yapılacak işe göre risk oranı değişiklik gösterir. İhtimali yüksek olabildiği kadar düşükte olur.

Her riskin sonucu azda olabilir çokta. Girilecek riske bağlı olarak insanlar sonuçlarına katlanmak zorunda kalır. Hayatımızın bir çok alanında risk alan adamlarla karşılaşırız. Bunlar çalışma yapan insanlar olmaktadır. Vereceği kararların sonucunu bilmeden risk altında hareket ederler. Bilim adamları, ekonomistler kararlarını risk altında alarak açıklarlar. Yaptıkları yanlış davranışların bedeli büyük olur. Milyonlarca insanı ilgilendiren kararların hatalı olması zor durumda kalmalarını kaçınılmaz hale getirir. Aldığımız bir çok karar risk altında alınarak sonuca ulaşmaktadır.

Güvenlik güçleri operasyon düzenleyecekleri zaman riski en az seviyeye indirmek planlı hareket ederler. Tehlikelere karşı risk altında kalmamak adına hareket ederler.

Riskin ne olduğu belirlenerek tehlikeler analiz edilmeli. Tehlikeye maruz kalmamak için sürekli analizlerin yapılması gerekmektedir. Sonucunda karşılaşabilecek sonuçlar erkenden görülerek hatasız hareket edip riski düşürebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu