Okul

Yaşadığınız Bölgenin İklimi Hayatınızı Nasıl Etkiliyor

Yaşadığımız yerin coğrafi özellikleri doğrudan insanların hayatlarına etki etmektedir. Sıcak, soğuk, ılıman gibi bir çok iklimde yaşayan insanları hayatları farklılık gösterir. Karadeniz İklimi, Akdeniz İklimi, Karasal İklim ülkemizde görülen iklim türleridir. Bu iklimlerin etkisinde kalarak günlük yaşamımız değişkenlik gösterir. Soğuk bir iklimle sıcak iklim bir olmaz. Her iklimin yaratacağı etki farklı olmasından dolayı insanlarda etkilenir.

Karasal iklimin görüldüğü yerlerde yazları sıcak ve kurak, kışları sert geçer. İnsanlar sıcak zamanlarda açık renkte ve ince kıyafetler giyerler. Kış zamanında kalın kıyafetler giymeyi tercih ediyorlar. Yazın hafif yiyecekler tüketirken kışın ise ağır yağlı yiyecekler sofralarda oluyor. Mevsimlerin sert geçişinden dolayı orta yaşam seviyesi sürdürüyorlar.

Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde daha ılıman hava seyretmektedir. Yazları sıcak geçerken kışları ılıman geçmektedir. Yaz kış insanlar ince kıyafetler tercih ediyorlar. Soğuktan fazla etkilenmediklerinden dolayı evler sıcağı içeri geçirmemekte. Genelde zeytinyağlı yiyecekler tercihleri olmaktadır.

Karadeniz ikliminin görüldüğü yerlerde hemen hemen her mevsim yağışlı geçer. Yaz ve kış mevsimleri yağışlı geçtiğinden soğuk fazla hissedilmez. İnsanlar normal kıyafetlerini giyerler. Beslenme türleri oldukça normal olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu