Sorular Cevaplar

Saf Su İletken midir

Suyun içindeki mineraller damıtma yöntemi ile arıtılarak elde edilen suya saf su denir. Saf su içinde kalsiyum, magnezyum, karbonat, sülfat, klorür gibi mineraller bulunmaz. Sertlik değeri düşüktür, yağmur suyu da saf su sayılır. Mineral bulunmadığından dolayı tadı tavandır. Laboratuvar ortamlarında kullanılırlar. Çözeltilerde doğru sonuç alınması için genellikle damıtılmış su ile yapılır. Çeşme suyunun içinde bulunan oranlar farklı olduğundan dolayı yapılan çalışmalarda not olarak düşülür.

Saf su nötr olmasından dolayı elektriği iletmezler. İletken olabilmesi için serbest elektronlara sahip olması gerekir. Saf su nötr olduğundan iletken değildir.

Musluk suyu ile farkı nedir?
Musluk suyu kalsiyum, magnezyum, karbonat, sülfat, klorür gibi minerallere sahiptir. Saf su damıtıldığından dolayı bu minerallere sahip değildir.

Suyun damıtılması 19. Yüzyılda denenmiş yöntemlerden biridir. Saf su elde edilerek çeşitli alanlarda kullanılmıştır. Tıbbi çalışmalar ile ilaç üretimine kadar tüm laboratuvar ortamında kullanılmıştır. Saf su elde etmek için çeşitli ekipmanlar geliştirilmiştir. Hızlı ve pratik şekilde saf su üretilir hale gelmiştir. Bilimsel araştırmalarda saf suyun önemi büyüktür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu