Sorular Cevaplar

Şehir Şebeke Sularında Klorlama İşleminin Nasıl Yapılır

Şehirlere şebekelerden aktarılan sular temizlenmesi için klorlama sistemi uygulanmaktadır. Barajdan gelecek olan su ilk aşamada havalandırılır, ikinci aşamada oksitlenmeye yardımcı olarak dezenfeksiyon amacı sağlanır, sülfürik asit ile pH ayarları sabitlenir, pıhtılaştırıcı alüminyum sülfat kullanılarak değerler arttırılır, kimyasal işleme maruz kalan su yatay tabanlı durultucu tanklardan geçmesi sağlanır, potasyum ve aktif karbon dozlaşması sağlanır, hızlı filtreleme uygulanır. Suyun 20 dakika boyunca kontak tanklarında bırakılması sayesine orta noktada klor etkisi uygulanarak temizlenmesini sağlamaktadır.

Şebeke sularında klorlama uygulaması
Klorlama sayesinde sulardaki çeşitli kimyasalların düzeyleri belirli seviyeye indirilerek insanların kullanabileceği seviyeye getirilmektedir.

Basit klorlama: Arıtma gerektirmeden temiz sulara uygulanan yöntemdir. Klor serbest bırakılarak klor şeklinde temizlenir.

Serbest artık klorlaması: Arıtmadan geçen suyun klorlanması için %80’nin serbest olacak şekilde bırakılmalıdır. Suda bunan amonyak ve organik azot uygulaması sayesinde korunmaktadır.

Kloraminasyon: Suyun klorlama işleminden önce amonyak ilave edilerek monokloramin şeklinde klorlanması sağlanmaktadır.

Ön klorlama: Su arıtmasından önce yapılan klorlama uygulaması.

Atık su klorlaması: Organik maddelerin giderilerek dezenfeksiyon için yapılan klorlama uygulamasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu