Sorular Cevaplar

Dünya Nasıl Oluşmuştur

Dünyanın oluşumu hakkında bilim adamları çeşitli görüşler öne sürmüştür. İnsanlıkta tam olarak dünyanın nasıl oluştuğunu bilmemektedir. Yaratıcımız olan tanrı tarafından yaratıldı ama nasıl kafada soru işaretleri bulunmaktadır. Bilim insanların dünyanın oluşumu ile ilgili görüşlerinden yola çıkarak bilgi verebiliriz.

Dünyanın oluşumu evreni oluşturan büyük patlama (Bing Bang) patlaması sonucunda oluştuğu düşünülüyor. Parçalar evrenin tüm alanlarına yayılarak galaksileri, Samanyolu’nu oluşturduğu düşünülmektedir. Güneş ve çevresinde birkaç tane gezegen bir araya toplanmıştır. Güneşin ve çevresindeki gezegenler belli bir yörünge doğrultusunda hareket etmeye başladılar. İlk zamanlar dünya alev topundan farksızdı. Kendi etrafında dönerek zaman içinde soğumaya başladı. Atmosferini oluşturarak yağmurların yağması başladı. Yeryüzünde rüzgar, yağmur, güneşin etkisi sonucunda magmalar ayrışarak toz haline gelip toprağı oluşturmayı başladılar. Toprak zaman içinde kendinde fosilleri meydana getirerek günümüzdeki bitki örtüsünü oluşturmuştur.

Dünyanın oluşumu milyonlarca yıl olduğunu söylemek gerekiyor. Oluşmasından itibaren güneşin yörüngesinde yerini alarak devam etmiştir.

Çeşitli görüşlerde vardır. Dini görüşlere göre Allah dünyaya “oluş” dedi ve dünya oluştu. Bitki, yağmur, dağ, rüzgarların oluşması için emir verdikten sonra yeryüzü meydana geldi. Belirsiz kaynaklara göre dünyanın oluşumu 6 gün sürdü. Şüphesiz tanrı “ol” dedikten sonra o an olmayacak bir şey yoktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu