Sözlük

Şeytan Nedir Kısaca

Şeytan, insanı yoldan çıkarmak ve saptırmak için çalışan kötü iblistir.

Kuran’da iblis olarak belirtilen şeytan, Allah’ın Hz. Adem’i yarattıktan sonra tüm meleklere ona secde etmesini istediğinde şeytan secde etmemiştir. “Adem’i topraktan yarattın, beni ateşten yarattın. Ateş topraktan üstün olduğuna göre bende Hz. Adem’den üstünüm” diyerek büyüklendi. Allah şeytan’ı lanetleyerek cennetten kovar.

Şeytan öç almak için Adem’in soyundan gelenleri baştan çıkartarak onlara günah işleteceğini söyler. Allah kıyamet gününe kadar şeytana izin vermiştir.

Şeytan ve cinler ateşten yaratılıp, melekler nurdan ve insanlar topraktan can bulmuştur. Şeytanın cinlerin soyundan geldiği düşünülmektedir. Her kılığa girebilen, her biçimde görülen ve vesvese verebilen türden olmaktadır.

Şeytan’ın ilk oyunu cennette yaşamına devam eden Hz. Adem ve Hz. Havva’yı kovdurmak olmuştur. Gizliden girerek Allah’ın yasakladığı meyveyi yedirmesi sonucunda cennetten kovulmuştur. O günden bugüne insanları aldatmayı ve kandırmaya devam etmiştir. Müslümanlara kötülükler yaparak onları günaha teşvik etmiştir. İlkel dinlerde kötülük tanrısı olarakta bilinir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu