Okul

Hikaye Nedir Kısaca

Hikaye, gerçek ya da gerçek olabilecek olayları anlatan yazı türüdür.

Hikayeler genellikle ders vermek amaçlı olarak yazılır. Gerçek olma ihtimali olabilen hikayelerin anlatımları hikayeler üzerinden gerçekleştirilmektedir. Hikayeler az sayıda karakterlerin roman ve diğer anlatım türleri ile ortaya çıkartılır. Olayların geçtiği yer, zaman belirsizdir. Bir karakter üzerine yoğunlaşarak anlatımlar gerçekleştirilir. Anlatınlar gerçeğe yakın ve gerçek olaylardan olmalıdır. Karaktere yoğunlaşarak anlatımlar gerçekleştirilip insanlar bu konu üzerinde bilgilendirilmektedir.

Hikaye’nin Tarihçesi
Eski Yunanlılar fabl ve kısa romanlar üzerinde yazılı eserler kaleme almıştır. Binbir Gece Masalları gibi öyküler 19. yüzyılda romantizm ve gerçekçilik akım etkisi ile masalsı anlatıma kaydırılmıştır.

Rus hikaye yazarları Gogol, Dostoyevski, Turgenyev ve Çehov öyküleri edebi eserlerin yaygınlaşmasında katkı sağlamıştır. İlk öykünün yazımı İtalyan Giovanni Boccaccio’nun Decameron adlı eseri olmuştur.

Türkiye’de Hikaye
Tanzimat döneminden sonra Türk edebiyatında görülmüştür. İlk hikaye yazarlarından Ömer Seyfettin önemli eserlerle katkıda bulunmuştur. Hikayeciliğin gelişmesinde önemli eserler vermiştir. Sait Faik Abasıyanık aynı zamanda önemli temsilcilerden olup Balıkçı, İşsiz, Kıraathane gibi karakterlerle katkıda bulunmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu