Okul

Atasözlerinin Anlamlarını Öğrenmek Bizlere Neler Kazandırır

Atasözleri geçmiş tarihimizde büyüklerimiz tarafından söylenen ders verici, anlamlı, özlü sözler olmaktadır. Bunları bilmemiz bize bir çok alanda fayda sağlamaktadır. En başlıca faydası ise günlük konuşma dilimizde olaylara yönelik söyleyebileceğimiz sözler olmaktadır. Yerli yerinde söz olup aynı hatalara tekrar düşmememiz için gereklidir.

Atalarımız sahip olduğu tecrübeler doğrultusunda sözleri söylemişlerdir. Hayatımızda ders çıkaracağımız sözler olduğundan bizi adeta durumlara karşı uyarır. Bilgi sahibi oluruz ve olayların olumsuz sonuçlanmasına karşı gerekli olan tedbirleri daha önceden alabiliriz. Atasözlerinin anlamlarını bilmek tecrübeleri anlamak ve o olayların içine düşmemize yardımcı olur. Hayatımıza yönelik çeşitli alanda ders verdiği aşikardır.

Örneğin eşyalarımızın ne zaman lazım olacağını bilmediğimizden dolayı bir şeyler atmadan önce saklamamız gerektiğini öğretir. Sakla samanı gelir zamanı atasözünden yola çıkarak tek bir çivi dahi ilerleyen zamanlarda ihtiyacımız olacağının göstergesidir. Kenarda durmasının herhangi sakıncası olmadığı gibi ihtiyacımızda masraf yapmadan karşılamış oluruz. Bugün attığımızı yarın ihtiyaç duyacağımızdan keşke atmasaydık demektense atasözleri bize bu konularda yol göstererek hayat dersi vermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu