Sorular Cevaplar

Tarihi Olayların Oluşumunda Coğrafyanın Etkisi Nedir Kısa

Coğrafyanın Tarihi Olaylara Etkileri

Bölge coğrafyası bazı durumları tersine çevirdiği gibi önemli olayların oluşmasına tanıklık eder. Örneğin tarihi olayların oluşumunda belli bir coğrafyanın çeşitli etkileri olur. Toplumun yaşadığı bölgelerde insanlara yön verip onların çeşitli kurallar içersinde yaşamalarını sağlarlar. Sanat ve dini inançları doğrultusunda kişileri etkileyebilirler. Bölgenin iklimi kişilerde bedensel ve ruhsal olarak etki yaratırlar.

Sıcak bölgelerde yaşayan insanların soğuk bölgelere gittiklerinde performansları düşecektir. Performans ve ruhsal bakımdan etkilenmektedir. Savaşlarda binlerce kilometre mesafe gidilerek yolculuk sağlanır. Soğuk bir bölgede yaşayan insanların üstünlüğü daha çok olacağından dolayı savaşta galibiyet sağlayabilirler. Soğuğa alışkın olmayalar için bu etkiler çok daha fazla olarak onların kaybetmesine neden olur.

Coğrafyanın etkisinden dolayı insanoğlu kendisine yaşabilir yerler aramaktaydı. Soğuk ve coğrafyasının olumsuz yönlerinden dolayı başka yerlere giderek çeşitli milletlerin içersinde kayboldular veya azınlık halini almışlardır. İnsanlar yaşanmayacak coğrafyalardan uzaklaşarak yeni yerler arayışı içersine girerler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu