Sorular Cevaplar

Termik Santrallerde Elektrik Enerjisi Nasıl Elde Edilir

Termik santrallerin üretiminde çeşitli katı, sıvı ve gaz halinde bulunan yakıtların yanması sonucunda elde edilen ısı sayesinde su ısıtılır ve buharlarından faydalanılır. Tesislerde yüksek sıcaklıklara ulaştırılarak suyun buharlaşması elektrik üretimi için türbinlerin hareket etmesine etki eder. Türbinlerin dönüşü sonucunda jeneratörlerde elektrik enerjisi üretilir. Bu sayede termik santrallerde kullanılan yakıtlar sayesinde elektrik enerjisi üretilmiş olunur.

Buhar gücü sayesinde elektrik üretimi sağlanan türbinler olmaktadır. Santralleri birbirlerinden ayıran kullandıkları yakıt türüne göre olmaktadır. Sıcak su üretiminde de aynı zamanda kullanılır, deniz suyunun tuzdan arıtımını da termik santrallerde sağlanmaktadır. Kömür, nükleer, jeotermal, güneş ve çöp santralleri hepsi birbirlerinden ayrı faaliyetlerde buhar gücü sayesinde sağlamaktadır. Doğalgaz çoğunlukla kazanlar ve gaz türbinleri sayesinde yapılır.

Termik santraller genellikle suyun bol olduğu bölgelere yapılır. Yapılış sebebi olarak soğutma sistemi için çok miktarda suya ihtiyaç duymasıdır. Isıtılan yerlerin soğutularak sorunların giderilmesinde etkili olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu