Sorular Cevaplar

Toprak İletken mi Yalıtkan mı

Bildiğiniz gibi yalın ayakla toprağa bastığımız zaman vücudumuzda olan elektriği toprak çeker ve rahatlama hissederiz. Gün içerisinde bir çok hareketlenme ve sürtünmeden dolayı vücudumuza elektrik yüklenir. Strese neden olan elektriği atmak için toprağa basmak her zaman iyi gelmektedir. Toprak iletken olmasaydı bastığımızda elektron dengesi sağlanmamış olurdu.

Toprak iletken mi yalıtkan mı merak ediyorsanız toprak iletken olduğunu söyleyebiliriz. Elektriği iletmiyor olsa da yukarda bahsettiğimiz olay gerçekleşir ve iletken sınıfına girmektedir. Bunun kanıtı yalın ayakta toprağa bastığınız zaman vücudunuzda olan elektriklenmeyi almaktadır.

Paratonerde toprağın iletken yapısı kullanılır. Paratoner nedir bilmiyorsanız eğer kısaca açıklayalım. Yüksek binaların tepesine yıldırımdan korunmak için yerleştirilen çubuklardır. Düzenek en yukarıdan toprağa kadar ulaşmaktadır. Yıldırım çarpması sonucunda yukarıdan toprağa kadar uzanan hattan elektrik akımı geçerek toprağa iletilir. Toprak iletken olduğundan dolayı gelen elektrik yükünü alarak dağıtır. Toprağın iletken yapısı sayesinde olası tehlikeler ortadan kalkar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu