Sorular Cevaplar

Tunceli’nin Nüfusunun Az Olmasının Nedenleri

Tunceli İlinde Nüfusun Seyrek Olmasının Nedenleri

Tunceli ülkemizin Doğu Anadolu bölgesinde Yukarı Fırat bölümünde yer almaktadır. İl olarak yönetimi sağlanmaktadır. Belediye olarak kabul edilmesi 1945 yılında olmuştur. Tunceli seyrek nüfusa sahip illerden olmuştur. Bugün nüfusu 37 bin civarında olmaktadır. Nüfusta azlılık görülmesi bölgenin yaşadığı temel sorunlardır. Doğum yapılması Türkiye oranının üstünde ama bölgede terör olayları en derinden etkilemektedir. Bölge devamlı göç vermiştir buradan göç edenler batıya kentsel bölgelere yerleşiyor.

Bölge halkı geçimlerini genellikle tarım ve hayvancılık ile yapmaktadır. Dağlık yerlere sahip olması geçim sıkıntısını beraber getirip sanayinin gelişmesini önlemiştir. Siyasal ve ekonomik bakımdan çalışmalar yapılsa dahi bölge devamlı göç vermektedir. Geçici göç olarak tabir edilen il dışına çıkıp sezon bitince tekrar evine dönen kişilerden oluşur. İl yıl boyunca göç veriyor yatırımcılar için uzak bir bölgedir.

Terör olaylarının etkisi insanların göç etmesine zorluyor. Yoğun olarak artıp yapılan baskınlar sonucunda büyük ölçüde etkilenmektedirler. Can ve mal güvenlikleri sağlanmadığından dolayı satarak batı bölgelerine yerleşim sağlanıyor. Yabancı yatırımcıların ürünlerinin güvenliğini sağlanmıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu