Sorular Cevaplar

Uçaklar Neden Yüksekten Uçar

Uçaklar hava basıncının azalması için ve yakıt tasarrufu sağlamak amaçlı 34.000 fit yüksekliğe kadar yükselebilmekte. Yükselen irtifa aynı zamanda hava olaylarından korunmasını sağlar. Bulutlar ortalama 15.000 fit yükseklikte yer alır kar, yağmur, şimşek gibi hava olayları yaşanır. Yıldırım çarpması sık görülen uçak kazalarından biri olduğundan yüksekte uçarak bundan kurtulabilir. Ancak pilotlar yükseğe çıktıkça hava olaylarından korunacak güvenli yola ulaşırlar. Türbülans gibi etkilerden de korunarak güvenli yolculuğa imkan tanır.

Basınç azalması ile sürtünme kuvveti de azaldığından dolayı hatırı sayılı miktarda yakıt tasarrufu sağlanır. Rüzgara karşı uçmaktansa gökyüzünde sürtünmenin en az olduğu noktada uçuş yapılır. Deniz seviyesinde gidebileceği yolu 34.000 fit yükseklikte 10 kat daha fazla gidebilir.

Yüksekte uçmak aynı zamanda uçuş güvenliğini sağlar. Çünkü motoru arıza yapması durumunda 100 km kadar uzaklığa süzülerek inmesini mümkün kılmaktadır. Güvenliği sağladığı gibi kontrol altında tutulmasını da sağlar. Yüksek irtifada uçakların uçmasının bir çok sebebi bulunmakta, bunlar güvenliğini sağladığı gibi maddi olarak uçuşları da sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu