Sorular Cevaplar

Ülkemizde Zeytin Nerede Yetişir

Zeytin sıcak iklimi sevdiğinden ülkemizde Akdeniz, Ege ve Marmara bölgesinde yetiştirilerek ülkenin genelinde dağıtılır. Bölgelere göre yetişen zeytinlerin lezzeti farklılık taşır. Marmara bölgesinde Gemlik zeytini oldukça meşhurdur. Ülkemizde zeytin yetiştiriciliğini yapıldığı yerlerin başında Bursa, Manisa, Balıkesir illerinin yanı sıra Ege, Marmara ve Akdeniz bölgesinde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bunların yanı sıra az miktarda olmasına rağmen diğer bölgelerimizde de zeytin yetiştirilir.

Zeytin tercihleri genelde küçük çekirdeği ve bol etlisi tercih edilir. Doğal ortamda olgunlaşması sağlanan zeytinlerin boyutları büyüktür. Çivit ile zeytinin eti aynı renkte olması doğal olduğunu gösterir. Gemlik zeytininin kabuğu ince lezzetli ayrıdır.

Gemlik zeytinliklerinden parçalar halinde Manisa, Balıkesir, Hatay, Adana ve Mersin bölgelerine ekimleri yapılarak yetiştirilmektedir. Zeytinin lezzeti türüne göre yetiştirildiği ortamda önemlidir. Yağmurun suyu, toprağın mineral bakımından zenginliği ve rüzgarın etkisi de zeytini etkiler.

Zeytinyağı üretiminde Erdemit körfezinde ve Ayvalık bölgesinde yetiştirilen zeytinler kullanılır. Güney Ege bölgesindeki zeytinler zeytinyağı elde edilmesi için uygundur.

zeytin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu