Sorular Cevaplar

Ülkemizi İşgal Eden Devletler Hangileridir

Ülkemiz ve diğer ülkeler var olan uzun yıllar boyunca birçok farklı devletin işgaline uğramıştır. Dünya üzerinde birçok ülke yıllarca savaşlara katılmıştır. Haliyle savaş sonuçlarında işgale uğrama ya d işgal etme süreçleri söz konusu olmuştur. Ülkemizi, farklı yıllarda farklı savaşlarda birçok ülkenin işgal ettiği söylenebilir. İşgal eden ülkelere bakıldığında İngiltere, Yunanistan, Rusya ve Fransa dikkat çeker.

Hangi Devlet? Hangi Bölgeyi İşgal Etmiştir?
Birinci Dünya Savaşı sürecinde işgale katılan devletler; İngiltere, Fransa, İtalya ve Yunanistan olmuştur. Bu süreçte İngiltere, Marmara bölgesini; Yunanistan, Ege bölgesini; Fransa ve İtalya ise güney bölgeleri işgal etmiştir. Birinci dünya savaşı sırasında olmasa bile Rusya’da işgalci devletlerden olmuştur ve kendi konumuna yakın olan doğu bölgelerin işgalinde yer almıştır. Birinci Dünya Savaşı öncesine bakıldığında işgal eden ülkeler arasında farklı isimler dikkat çekmektedir. Geniş bir tarih süreci içerisinde ülkemizi Çin, Ermenistan gibi ülkeler de çeşitli bölgelerden işgal etmiştir. İşgalci ülkelere bakıldığında genellikle kendi sınırlarına yakın olan bölgeleri işgal ettikleri dikkat çeker.

Savaşlar sırasında ülkemiz bir çok defa işgal altına alınmıştır son anlarda kritik kararlar verilerek tekrar kurtarılmıştır.

1. Dünya Savaşı’nda İngiltere, Fransa, İtalyave Yunanistan işgal etmişlerdir.

İşgal sırasında halkı yok ederek kendi vatandaşları gibi görmemişlerdir.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu