Sorular Cevaplar

Ülkeyi, İli, İlçeyi, Mahalleyi Kim Yönetir

Ülke yönetimi daha düzenli ve kontrol edilebilir olması için ülke, il, ilçe, mahalle yönetimlerinde devleti temsilen kamu görevlileri bulunur. Ülke tek bir noktadan yönetilmeyecek kadar büyük olmasından dolayı illere ayrılmış, illerde ilçelere, ilçelerde kendi içinde mahallelere bölünmüştür.

Ülke yönetiminde söz sahibi olan seçimler sonucunda çoğunluğu alan hükümettir. Başında ülke yönetiminde söz sahibi olan Cumhurbaşkanı (Başkan) bulunur.

İl yönetiminde devleti temsilen görevli olan kişi Vali’dir. Görev ve sorumlulukları dahilinde il yönetiminde en yetkili kişidir. İl mülki amiri olarak geçmektedir.

İlçe yönetiminde devleti temsilen görevli kişi Kaymakam’dır. Görev ve sorumlulukları kanunlar dahilindedir. Valiye bağlı olarak çalışmalarını sürdürür.

İlçeler kendi içinde mahallere bölünmüştür. Mahallelerin yönetiminde birinci derece muhtarlar sorumludur.

Vali ve kaymakam atamaları İçişleri Bakanlığı tarafından Cumhurbaşkanı’nın onayı doğrultusunda yapılır. İlçelerin yönetimini belediye başkanları, il yönetimini il belediye başkanı yönetmektedir. Vali ve kaymakamlar hükümet temsilcileri olarak görev yaparlar. İl ve ilçe mülki amirleri kendileridir. Devleti ilgilendiren her konuda söz sahibi makamlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu