Eğitim

Üniversitelerde Yenilik: Atılma ve Öğrenim Süresi Geri Geldi

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı kurulması ile kanunlarda değişiklikler yapılarak resmi gazetede yayınlanmıştır. Üniversite eğitimi alanlar için öğrenim süresi ve okuldan atılma tekrar geriye gelerek başarısız olanlar okuldan ayrılmak zorunda kalacaklardır. Eğitim ve öğretim gören öğrencilerin bir çoğu işlediği disiplin suçlarından dolayı okuldan atılırken başarısız olanların sayısı da haylice çoktu.

Geçtiğimiz yıllarda üniversite öğrencileri için yapılan yenilik atılma ve öğrenim süresi kaldırıldığı gibi geri getirildi. Öğrenciler için endişeli bir dönem olacağını görebiliyoruz.

Öğrenciler için yabancı dil hazırlık sınıfı hariç, öğrenim süresi 2 yıl olan ön lisans programlarını azami 4 yıl, 4 yıl olan lisans programlarını azami 7 yıl, 5 yıl olan lisans programlarını azami 8 yıl, öğrenim süresi 6 yıl olan lisans programlarını azami 9 yıl içinde tamamlamak zorunda olacak. Lisansüstü programlara dahil olanlar için YÖK tarafından belirlenen süreler geçerli olacaktır.

Eğitimde başarısız olanlar kontenjanları gereksiz yere doldurmadığı gibi yeni üniversite hayatın başlayacak öğrenciler için umut ışığı olmuştur. Üniversitelerde işlenen suçlardan dolayı var olan huzur bozulmaktadır.

Hazırlık eğitim süresi azami olarak iki yıla çekilmiştir. Süre zarfı içersinde katkı payı, öğrenim ücreti ve kayıt yenileme nedeni ile ilişkiler kesilmeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu