Sorular Cevaplar

Voleybol Kaç Kişi İle Oynanır Kaç Settir

Voleybol dünya üzerinde milyonlarca kişi tarafından sevilerek oynana oyunlardan biridir. İlk olarak ABD’de ortaya çıkmış daha sonra tüm dünyaya yayılmış topla oynanan oyundur. 1949 yılından itibaren kadınlar tarafından da oynanmaya başlanmıştır. Herkes tarafından beğenilerek sevilen oyun olarak hayatımıza girmiştir.

Voleybol oyunu iki ayrı takımla oynanır. Sahayı ortadan ikiye bölen file vardır. Toplamda 12 kişiyle oynanan oyundur. Takımlar 6’şar kişiliktir. Her oyuncunun saha içerisinde ayrı görevi vardır. Fileye yakın olan kişi pasör, smaçörler gibi isimleri vardır. Smaçör olan oyuncu pasörden aldığı topu rakibin filesine atarak sayı almaya çalışır. Takım oyunu olduğundan birbirini tamamlayıcı hareketler yapmalıdırlar. Rakip takımdan gelen topu karşılayarak geri göndermesi gereken oyuncularda vardır. Her oyuncunun savunma hattında da görevi vardır. Topun gelişini kontrol ederek karşı filelere geri göndermeleri gerekmektedir.

Voleybol oyununda süre yoktur fakat set adı verilen periyotlar vardır. Her bir set 25 puana ulaşana kadar devam eder. Toplamda 5 set oynanır, 3 seti kazanan takım galip sayılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu