Sorular Cevaplar

Vücudumuzun Kaçta Kaçı Sudur

İnsan vücudunun önemli bir kısmı su molekülünden oluşmaktadır. Vücudumuzun 2/3’ünün su moleküllerinden oluştuğunu öğrendiğimizde, suyun ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. İnsan vücudunun yüzde kaçı sudur sorusuna cevap vermek için cinsiyet, vücut ağırlığı, fiziksel etkinlikler, boy uzunluğu ve yaşı etki etmektedir. Damarlarımızda, dokular arasında, sindirim sisteminde, vücut boşluklarının içinde bol miktarda su vardır.

Erkeklerin vücutlarındaki su oranı %70, yeni doğan bebeklerde %90, yetişkinlerde %60 ve yaşlılarda vücut su oranı %50’dir.

Su vücut metabolizmasının sağlıklı çalışabilmesi için gereklidir. Böbreklerimiz gün içerisinde 150-180 litre su süzer ve emilimini gerçekleştirir. Vücuttaki su miktarı azaldıkça idrar oranımızda azalır. Vücudumuzun toksinlerden arındırılması ve sağlıklı kalabilmesi için suya ihtiyaç duyar. Su tüm organlarımız ile doğrudan ilişkilidir.

Bir insan günlük ortalama 2,5 – 3 litre suya ihtiyaç duyar. Yaz aylarında suya duyduğu ihtiyaç çok daha fazladır. Aşırı terleme sorunları olan kişilerin vücutlarındaki su oranı hızla azalacağından dolayı su tüketimini arttırmaları gerekmektedir. Dünya genelinde sağlıklı bir kişinin günlük su ihtiyacı 8 su bardağıdır. Bazen fazladan su içmekte isteyebilir.

Yemek tüketirken bol miktarda alınacak su sindirim sistemine de yardımcı olmaktadır. Çevre ısısı göz önünde bulundurarak yaz aylarında özellikle sıvı yemekler tüketilmelidir. Su tüketimine dikkat ederek sağlıklı kalabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu