Sorular Cevaplar

Yağmur Nasıl Oluşur

Gökyüzündeki gri ve koyu mavimsi bulutların geldiğini gördükten sonra yağmurun yağacağına hepimiz hemfikir olarak bakarız. Buharlaşma sonucunda bulutlarda bol miktarda su damlacıklarının biriktiğini görürüz. Ani soğuma ile yoğunlaşma ve ısı vermeden soğuma sonucunda bulutlar yağmurları oluştururlar. Çeşitli bulut türleri olur yağmur şiddeti ve oranları da buna göre değişir.

Yağmur yeryüzünde bulunan nemli toprakların, akarsuların, göllerin ve denizlerin buharlaşması ile buharın atmosferin üst katmanlarına ulaşarak soğuk hava ile yoğunlaşması sonucunda oluşmaktadır. Yağmur taneleri toz taneleri kadar ufaktırlar birleşerek yeryüzüne küçük damlacıklar olarak düşerler. Atmosferdeki sıcak ve soğuk havanın etkisi sonucunda su damlacıkları olup yeryüzüne düşerler. Yağmuru etkileyen etkenlerden birsi sıcak hava akımının olmasıdır.

Bulutlardan gelecek su damlacıkları yeryüzüne ulaşmadan önce küçük zerreler halinde yoğunlaşmaları gerekmektedir. Bulutlardaki küçük zerreler on binlercesi bir araya gelerek tek bir yağmur damlacığını oluştururlar.

Yağmurların miktarları değişir. Ülkelere ve konumlarına göre değişiklik sağlanır. Örneğin ABD Georgia Eyaleti Atlanta şehrindeki yaz yağmurları sokağı sırılsıklam bırakırken birkaç km ötesinde tek bir yağmur tanesi dahi düşmeyebilir. Yağmurun yağmasını bölgenin iklimi ve bitki örtüsü de etkiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu