Hayvanlar Alemi

Yalıçapkını Kuşu Hakkında Bilgi

Renkleri ile büyüleyici olan kuşlardandan olmaktadır. Ülkemizde sıklıkla görülen kuş türlerinden birisidir.

Türkçe adı Yalıçapkını kuşları olup yabancı adı “Alcedo atthis” olmaktadır. yaşam alanları Asya, Afrika, Avrupa aşırı soğuk olmayan bölgelerde yaşamlarını sürdürebilirler. Ülkemizde yaşadığı bölgeler Marmara, Ege, Akdeniz ve Karadeniz olmaktadır. Beslenmeleri balık, kurbağa, ağaç kabukları, böcekler, solucanlar, sinekler gibi küçük canlılar ile beslenmektedirler.

Yalıçapkını kuşları az tüyleri olup genelde renkleri mavi, yeşil, sarının varlığına sahiptir. Erkeklerin renkleri daha göz alıcı olmaktadır. boyları ortalama olarak 17cm kadar olabilirler. Gövdeleri, bacakları ve kuyrukları çok kısa olup parıltılı renklerle doludur. Ağaç oyuklarına yuva yaparak yaşamlarına devam ederler. Genelde göreceğiniz kesimler sulak arazilerin olduğu yerler olacaktır. Su kıyılarında tüneyen canlılar olup avlarını beklemektedir. En sevdikleri yiyecekler ise küçük balıklar olmaktadır. Gagalarının yardımı ile birlikte balıkları avlarlar ve o sayede parçalarlar.

Yalıçapkını kuşlar kıyı yamaçlarının olduğu oyukları tercih ederler. Oyunların boyutları 40 – 100 cm arasında değişebilir. Kuluçka dönemlerini de bu oyukların içersinde devam ederler. Anne ve baba nöbetleşerek yaşamlarına burada devam ederler. Birisi yavrularla ilgilenirken diğeri ise yemek bulmak için avlanmaya çıkar. Bir ay içersinde yavrular uçarak dışarıya çıkmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu