Sorular Cevaplar

Yayalar Kırmızı Işıkta Ne Yapar

Kırmızı ışıklar uyarıcı olduğundan dolayı yayalar kırmızı ışığa geldiklerinde durma gereksinimi duyarlar. Hareket halinde tehlikeli olabileceğinden dolayı durmaları gerekmektedir. Hareket halinde kazalara sebebiyet verebilir. Yayalar ve sürücüler için kırmızı ışık dur ikazıdır.

Sürücülerde olduğu gibi trafik kuralları yayalar içinde geçerlidir. Kazaların önlenmesinin en önemli sebeplerinden biriside trafik lambaları olmaktadır. Sizde trafik lambalarına rast geldiyseniz öyleyse nasıl davranmanız gerektiğini bilinçli bir vatandaş olarak bilmelisiniz.

Yayalar kırmızı ışık yandığı zaman karşıdan karşıya geçme haklarına sahip olurlar. Bu durumda araçlar durarak geçecek olan diğer araçlara ve yayalara geçiş izni tanımaktadır.

Yaya lambalarında ise kırmızı ışık gördüyseniz durmanız gerekiyor, iki renk bulunur bunlardan birisi yeşil (geç) kırmızı (dur) sizde sürücüler gibi uymalısınız. Trafik lambaları hem sürücülere hem de yayalar için hazırlanmıştır. Kırmızı ışıkta karşıya geçmeniz durumunda kaza geçirebilir hayatınızı kaybedebilirsiniz.

Trafik kurallarına uyalım, uymayanları uyaralım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu