Sorular Cevaplar

Yutkununca Neden Nefes Alamayız

Solunum ve sindirim sisteminin ortak noktası ağzımız olmakta. Yediğimiz yiyecekleri ağzımız içinde parçalayarak boğazımızdan midemize iletilmesini sağlarız. Ancak boğazımızı kullanarak yaptığımız bir diğer işlem ise nefes almamızdır. İkisini birbirinden ayıran kısım ise yutağımızdır. İnsan vücudu yapı olarak nefes alma ve yemek yeme işlemlerini ayrı ayrı gerçekleştirir. ikisini aynı anda gerçekleştiremez.

Aldığımız hava ve besinler yutağımızdan geçerek ilerler. Buradaki en önemli görevi yutağımız üstlenir. Ağız boşluğuyla yemek borusu arasında kapı oluşturur. Bir özelliği de soluk borusu ve yemek borusu arasındaki bağdır. Ağızdan nefes aldığımızdan yemek borusu kapanarak ciğerlerimize ulaşır. Tam tersi işlemde besinler yemek borusuna iletilirken nefes borumuz kapatılır.

Yutkunduğumuz zaman besin ya da sıvılar doğrudan yemek borusuna gideceğinden dolayı nefes borumuz kapanır. Nefes borusu kapalıyken nefes almamız mümkün olmaz. O an boğazımızdan sıvı da yiyecek durumuna geldiğinden nefes almamız imkansızdır. Aksi takdirde nefes borusuna su ve yemek parçacıkları kaçarak öksürmemize hatta boğulmamıza sebep olabilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu