Sorular Cevaplar

Zihni Derinin Türk Tarımına Katkıları

Zihni Derin, Türk tarımına önemli katkılarda bulunarak Doğu Karadeniz bölgesinin gelişmesindeki kilit adamlardandır. Görevi nedeni ile Doğu Karadeniz’e seyahat yapmıştır. Bölgenin çay ve turunçgiller üretimi için elverişli toprağa sahip olduğunu gördü. 1924 yılında Rize ilinde çay, fındık, turunçgiller üretilmesi için özel kanun çıkartılmasına önayak oldu. Toprağın verimli olması ile Çay Araştırma Enstitüsünü kurdu.

Batum’dan getirilen çay fidanları Enstitünün bahçesinde dikilerek ilk fidanlık kuruldu. Üretimin yapılarak ilk denemelerinin yapılması için halka dağıtımı gerçekleştirildi. Yöre halkı çayı tanımadıklarından dolayı fazla ilgi göstermedi. Zihni Derin aldı destekle çalışmaları sonuçsuz kaldığını gördü.

Zihni Derin 1936 yılında İkinci Umum Müfettişlik kuruluşunda tarım danışmanlığına getirildi, 1938 yılında Çay Organizatörlüğü görevine atanandı. Batum’dan gelen çayların tekrar ekimini gerçekleştirerek üretimini sağladı. Çay üreticileri için teşvik primleri vermesini sağladı. Bölge halkının çay üretimine teşvik edilmesinde önemli rol üstlenerek, Doğu Karadeniz bölgesinde çaycılığın gelişmesindeki temeli oluşturdu.

TUBİTAK tarafından yapılan çay araştırması sonucunda 1969 yılında Zihni Derin’e hizmet ödülü verilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu