Okul

29 Ekim İle İlgili Yazı

29 Ekim Cumhuriyet bayramı olarak yurdumuzun dört bir yanında özgürce dalgalanan Türk bayraklarının altında kutlanmaktadır. Cumhuriyetimizin bağımsızlığa ulaşıp özgürlüğe kavuşmasıdır. Cumhuriyet öncesinde şanlı zaferler kazanan Osmanlı imparatorluğunun son dönemlerini yansıtmaktadır. Osmanlı için yapılacak bir şey olmaması ülkenin düşman işgalinden kurtularak bağımsızlığa kavuşulması gerekli görülmüştür. İstanbul hükümeti işgalcilerin kontrolüne geçmiş, ulusal birlik değerlerini kaybederek yalnız kalmıştır. Ulusal birlik beraberliğin tekrar sağlanması için Türk milleti azimle hareket ederek mücadelesi kazanması gerekliydi. İstanbul’daki meclis Milli Mücadele’ye karşı gelmiştir.

23 Nisan 1920 tarihi dönüm noktası olmuş Türkiye Büyük Millet Meclisi kurularak kendi anayasasını hazırlamıştır. Şanlı kurtuluş savaşının cepheden galibiyetler kazanarak Mustafa Kemal kendi adını verip imparatorluk, monarşi, krallık getirmek yerine modern dünyanın getirisine uyum sağlamıştır. Cumhuriyet yönetimini getirerek ülkemizin modern hale getirilmesine etkili olmuştur. Cumhuriyet rejimi ile halka bir çok hak tanınmış, o haklar doğrultusunda kendilerini yönetecek olan insanları seçme ve seçilme hakkı başta olmuştur. Özgür bir Türkiye kendi yönetimi tamamen kendi iradelerinde olmuştur. Cumhuriyet 29 Ekim 1923 yılında getirilerek Türk halkı tam bağımsızlığına kavuşmuştur.

Tabii sadece Cumhuriyet değil beraberinde Atatürk’ün devrimleri Cumhuriyetimizin daha modern medeniyetler seviyesine ulaşmasına etkili olmuştur. Cumhuriyet ile yükselen ülkemiz Atatürk’ün devrimleri ile göklere ulaşmıştır. Temelleri sağlam yönetimde halkın özgürlüğü yükseklerde tutulmuştur.

İşte her yıl 23 Ekim’in coşkuyla kutlanmasının sebepleri bunlardır. Cumhuriyetin temellerini çürütmek isteyenler olmasına rağmen şerefli kahraman şehitlerimizin kanı ile sulandıklarını unutmuş olmalılar ki Cumhuriyetimize zarar vermek istiyorlar. Bir ulusun kahramanlık destanları yazılarak kahramanlığa ulaştığı gündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu