Okul

Adalet İle Zulüm Bir Yerde Barınmaz Anlamı

Adalet toplumu düzenleyen dizginleyen haktır. Toplumda her insanın bu hakka ihtiyacı vardır. Güçlünün ve güçsüzün olduğu bir toplumda zulüm baş gösterir. Ancak adaletin varlığı toplumun zulüm görmesini önler. Toplumun özgürlükler içinde devam etmesindeki en büyük etkiyi sağlar. Adaletin olmadığı yerde görülecek olan zulümdür. İnsanlar kendi haklarını savunacak bir yer olmayacaktır, kimse onların hakkını korumaz, zalimler tarafından zulüm edilir. Zenginin ve fakirin eşit olduğu adalet makamları olacaktır. Haksızlıklara en doğru çözüm sağlanmış olacak.

Adalet insanlara verilen haklara başkaları tarafından gasp edilmesini önleyen, kimseyi kimseden üstün tutmayan unsurdur. Adaletin olduğu erde zulüm görülmez. Hak ve hukuk vardır haksızlıklara karşı adalet sağlanır. Adaletin olduğu yerde zulümden bahsedilmez, ancak adalet doğru şekilde devam etmesi gerekir. Zulüm baş gösterdiği yerde adaletin varlığı oldukça azdır.

Toplumdaki haksızlıklar kaos ortamı yaratır bunların önlenmesinde adalet gerekir. Herkes hakkı olabileceği bilmeli bir başkasının kendi hakkına el atamayacağını görmeli. Hiç kimsenin hakkı başkasına yedirilmez, gerek maddi manevi cezalar uygulanarak adalet sağlanır. İnsanlar hatalarının, haksızlıklarının, zulümlerinin bedelini adalet karşısında öder. Toplumdaki bu düzen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu