Sağlık

Adet Sancısı Kaç Gün Sürer

Kadınların en zorlu geçen zamanları kolayca tahmin edileceği üzere adet zamanlarıdır. Bu dönemlerde kadınların vücutlarında meydana gelen fiziksel değişikliklerin yanında ruhsal değişiklikler de belirgin bir şekilde yaşanır. Bu dönemlerde kadınlar normalden farklı davranabilir. Psikolojilerinde çok ani değişiklikler gözlemlenebilir.

Adet nedir?

Adet kadınların belli bir yaştan itibaren başlayarak menopoza girene kadar yaşadıkları doğal bir olaydır. Âdetin başladığı yaş kişiden kişiye göre değişiklik gösterir ve kişinin genetik geçmişine bağlı olarak da değişebilir. Adet süresince kadının döllenmeyen yumurtaları her ay vücuttan atılarak yerine yenileri oluşur. Bu atılma işlemi de adet kanamasıdır. Adet kanaması çoğunlukla 3 ile 7 gün arasında değişen aralıklarda devam eder.

Adet sancısı kaç gün sürer?

Adet kanamasının yaşandığı esnada yumurtaların vücutta atılması bazen sancılı olabilir. Bu sancının kaç gün süreceği kişiye göre değişmektedir ama genelde ilk günlerde yoğun sancıların yaşandığı görülür.

Adet sancısı nasıl geçer?

Adet sancılarını geçirmek için piyasada kullanılabilecek ilaçlar vardır. Ancak bu ilaçları kullanmadan önce doktorlara danışmak gerekir. Adet sancılarını geçirmek için kullanan bir diğer popüler yöntem ise  sıcak su torbası kullanmaktır. Buna göre sıcak su torbası karın bölgesine veya ayaklara konularak adet sancısı giderilebilir. Su torbasının olmadığı durumlarda pet şişe gibi araçlar da kullanılabilir. Pet şişe kullanılıyorsa suyun sıcaklığına dikkat etmek önemlidir. Aynı zamanda bu dönemde özellikle ayakların sıcak tutulması adet sancısının hafiflemesinde etkili olur.

Adet döneminde hijyen

Adet döneminde hijyene dikkat edilmesi önemlidir. Zira damar dışındaki kan mikropların üremesi için uygun bir ortam sağladığı gibi kötü kokular için de zemin oluşturur. Bu yüzden hijyenik ped veya tamponların kullanılması ve gerekli aralıklarla değiştirilmesi gerekir. Bu bölgenin temiz tutulması son derece önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu