Okul

Ağaç İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

Atalarımız tarafından ağaçlara dair söylenen sözler geçmişten günümüze kadar ulaşmıştır. Değer kazana atasözlerinde veciz, kafiyeli, kinayeli, mecaz söyler yer almaktadır. Söylenmiş olan anlamlı özlü sözler günümüze ulaşarak atasözü sınıfına kabul edilmiştir. Anlamlı sözler olarak konuşma dilinde önemli sözcüklere sahiplerdir.

Doğamızı ve ağaçları sahiplenmeli sevmeliyiz. Geleceğimiz olan doğa için elimizden gelenin her zaman bir fazlasını yapmamız gerekir. Atalarımızda yaşadığı yıllarda değerini bilerek sahiplenmiş ve sözler söylemiştir.

Ağaç yaşken eğilir: İnsanlar bir şeyler öğrenirken henüz ilk zamanlar gençken öğrenirler, yaşlandıkça öğrenmeleri daha da zorlaşır.

Ağacı kurt, insanı dert yer: Kurtlar ağaçları nasıl içten içe yavaş yavaş yiyorsa, dertte insanın içini kurt gibi kemirip yer. Sıkıntılara ve üzüntülere benzetilerek içine dert olur.

Ağaca dayanma çürür, adama dayanma ölür: Hayatta bir şeylere çok güvenme o güven duyulan şeyler bir gün olmayacaktır. Ağaçlar ne kadar sağlam olsa da bir gün çürüyecek, insanlar ise ne kadar uzun ömürlü olsa da bir gün öleceklerdir.

Ağaçlar ayakta ölür: Zorluk ve sıkıntılara karşı direnmeli mücadele etmek gerekir.

Ağacın kurdu içinde olur: İnsanları yıpratan ve yok eden o şey insanın içinden yayılmaya başlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu