Okul

Ağaçların İnsanlara Yararları

Ağaçlar dünyanın varoluşundan itibaren yeryüzünde hakimiyet kurmuş bitki örtüsünün bir verimidir. Olumlu olarak çevrenin zarar görmesini önlemiş, canlılar için yaşam alanları yaratarak milyonlarca çeşit canlıya ev sahipliği yapmıştır. Temiz ve sağlıklı doğa için ağaçların korunarak sahip çıkılması gerekliliğidir. İnsanlar doğadaki her şeyde olduğu gibi özenli davranmalı ve doğasını korumalıdır. İnsanlar doğaya gösterecekleri sevgi, aşk, merhameti ağaçlara göstererek gelecek nesillere hazırlayabilirler.

Doğadaki canlılar karşılıklı olarak birbirlerinden etkilenerek canlı yaşamının sürdürülmesinde etkinlik gösterirler. Ağaçların insanlara sayısız faydaları olduğu gibidir.

Dünyamızın yenilenmesinde ağaçların rolü büyüktür. Dünyamızda ne kadar çok ağaç varsa o kadar temiz oksijen kaplamış olur. Ağaçların insanlara faydaları bu kadarla bitmemektedir. Canlı yaşamının uzun yıllar boyunca devam ederek gelişmesinde önemli rol üstlenmektedir. Metrelerce yeraltına uzanan kökleri toprağın yenilenerek tazelenmesinide sağlamaktadır.

Doğal afetlerin önüne geçici etkisi bulunur. Sel, çığ, sağanak yağış, heyelan, erozyon gibi doğa olayları ağaçların varlığı ile engellenebilir.

Ruhsal olarak kendimizi daha iyi hissetmemizi sağladığı gibi refaha ulaşabiliriz. Psikolojik olarak olumsuz etkilerden uzaklaşarak yaşamımızı sürdürmemiz mümkün olur. Ruhen ve bedenen rahatlığa ulaşır bu sayede kendimizi çok iyi hissederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu