Okul

Ağaçların Milli Ekonomiye Yararları

Ağaçlar ekonomik faaliyetlerin sürdürülmesinde önemli yere sahiptir. Üretim aşamalarında hammadde olarak kullanımında ve bir çok konuda oldukça önemli olmaktadır. Ülkemizde ağaçlardan bir çok alanda faydalanılmaktadır. Elde edilen hammaddenin kullanımı ile sanayileşme geliştiği gibi ekonomimize önemli katkılarda bulunmaktadır. Gelişen ülkeler arasında yer almamızda önemli katkısı vardır.

Ormancılık sektörünün gelişmesi sanayileşmenin de kalkınmasını sağlamıştır. Temel hammadde olarak görülen ormanlardan bir çok ürün elde edilmektedir. Ahşap, kağıt, odunsu yapıya sahip bütün ürünler ağaçlardan yapılmaktadır. Çeşitli işlemlerden sonra kullanıma hazır hale gelmektedir. Ormanlar sadece sanayileşme alanında faydası yoktur yanı sıra turizm ve doğal afetlerden korur. Gelişen ormanlarımız güzellikleri bakımından turistleri kendisine çekmektedir. Doğa güzelliklerimizi ziyaret eden, kamp yapan, turlar düzenleyen kişiler ormanlarımızın güzelliklerini görmektedir. Erozyon gibi yıkıcı afetlerin önlenmesinde oldukça önemlidir. Yapılar ve çevremiz zarar görmeyerek olası can ve mal kaybı önlenir.

Ağaçlar ülke ekonomisi ve yaşamımız için önemlidir. Milli ekonomimize katkı sağlayarak refah içinde yaşamamızı sağladığı kadar olası tehlikelere karşı bizleri korumaktadır. Ağaçlandırma çalışmaları arttırılmalı ve geliştirilmelidir. Çevreci vakıfların desteklenerek katkı sağlaması sağlanmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu