Okul

Ağzı Kulaklarına Varmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Ağzı kulaklarına varmak deyimini anlam olarak mutluluk ve sevindirici haberler gelmesi ile birlikte kişi hissettiği mutluluğu gülerek bu şekilde belirtir. Ağzı kulaklarına varmasında kastedilen haberin iyi olup insanın sevindiği manayı taşır.

Üniversite öğrencisi olan Melis uzun zamandır finallere çalışmaktadır. Günlerini ve haftalarını hep finallere hazırlanmak için geçirmiştir. Arkadaşları gezip tozarken eğlenirken onu çağırdıkları zaman hayatın ne kadar ciddi olduğunu bir kez daha farkına varmıştır. Bu yüzden her defasında reddederek derslerine yoğunlaştı. Önemli bir sınav olup aynı zamanda okul başarı sıralamasına girdiği takdirde burs alabilir ailesine daha fazla yük olmayacaktı.

Nihayet o sınav günü gelmiş ve heyecanla sınava başladı. Zamanı takip edip soruları doğru şekilde cevaplandırmaya çalışıyordu. Biraz hüzünlü ve heyecanlıydı yapamayacağını düşünmüştü. Sınav sonrası arkadaşları ile konuşurken endişesi her halinden anlaşılıyordu. Sınav sonuçları panoya asılacaktı onun için önemliydi aşağıdan yukarıya doğru kendi ismini ararken birinci olduğunu görmesi ile birlikte ağzı kulaklarına varacak şekilde mutlu olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu