Okul

Ahmet Hamdi Tanpınar Hayatı ve Eserleri Kısaca

Türk edebiyat tarihinin önemli isimlerden birisi olup eserleri ile birlikte şiirlere can vermiştir.

Türk romancı ve şair olan Ahmet Hamdi Tanpınar 23 Haziran 1901 İstanbul – 24 Ocak 1962 İstanbul’da ölmüştür. Bir dönemde siyasetin içersinde olup Kahramanmaraş milletvekili olarak görev almıştır.

Doğumu ile birlikte zor bir zaman geçirmiştir. Gençlik dönemi Osmanlı devletinin yıkılışına rast gelmiştir eğitimini 1923 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ni bitirmiştir. Liselerde ve yüksek okullarda eğitim görevlisi olarak görev alarak dersler okutmuştur. Profesör olarak atandı kariyerinin zirvesine 1939 yılında ulaşmıştır. Aradan geçen birkaç yıl içersinde 1943-1946 yıllarında Maraş milletvekili olarak görev almıştır. Milli Eğitim Müfettişliğinde görev aldı.

Gençlik yılları Ahmet Haşim ve Yahya Kemal okuyarak etkisi altında kalmıştır. Şairliğini 1920 yılında başlayarak ilk eserlerini paylaşmıştır. Şiirlerinde musikiye önem veren kişilerden birisi olmuştur.

Eserleri: Huzur, saatleri Ayarlama Enstitüsü, Sahnenin Dışındakiler, Mahur Beste, Aydaki Kadın, Ayna, Beş şehir, Yahya Kemal, Edebiyat Üzerine Makaleler, XIX. Asır Türk edebiyatı tarihi, Abdullah Efendi’nin Rüyaları, Yaz Yağmuru.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu