Okul

Aile Planlamasının Toplum Sağlığı Açısından Önemi Nedir

Ülke gelişiminin en önemli etkilerinden biri ekonomik ve nüfus gücünün doğru orantılı olmasıdır. Örneğin bir ülkede ekonomik gelişmeler yokken genç nüfusun fazla olması ülkeye bir şey katmaz. Ancak ülkenin genç nüfusu doğru iş alanlarında değerlendirilirse ülkeye katkı sağlar. Nüfusa bağlı olarak iş alanları yaratılırsa çok daha fayda sağlar. Genç nüfusa sahip olmak çalışma gücünü arttırır. Devlet, nüfusun gücünden doğru şekilde yararlanmak için yeni iş imkanları yaratmalıdır. Her türlü iş imkanı üretimi arttırarak dış ticareti de geliştirmektedir.

Doğru şekilde aile planlanması kontrol altına alındığı takdirde, ülkenin ihtiyacı olan genç nüfusa ulaşılabilir. Ailenin gelir ve giderleri doğrultusunda iyi bir eğitim ve gelecek sunabilecekleri çalışmalar yapabilir. İnsanların özgür iradelerine müdahale etmeden doğru şekilde eğitilmelidir.

Eğitim, sağlık, güvenlik gibi değerler korunarak iş yapılması gerekmektedir. Aile nüfusunun sınırlandırılması bireylerin çok daha düzenli geleceklere ulaşması sağlanır. Bir ailenin dokuzdan fazla nüfusu olması o ailenin yeteri kadar ihtiyaçlarının karşılanmamasına sebep olur. Aile düzeni için bireylerin ihtiyaçlarına göre hareket edilmeli. Nüfus kontrol altına alınması eğitimli bireylerin yetişmesine de etki yaratır.

Toplumsal ve sosyal alanda refah için devle kurumlarının ailelere eğitim vermeleri gerekmektedir. Kurumların insan kaynaklarını kullanmalarının yanı sıra toplumsal ilişkileri de sağlaması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu