Okul

Ailenin Çocuk Üzerindeki Etkisi

Çocukların gelişmesinde ailenin rolü oldukça önemlidir. Etkin olarak bir aile yapısı çocuğun gelişerek edinebilecekleri farklılıkları taşır. Çocuk ne kadar bilgili olursa eğitimine o kadar önem vererek hayattaki hedeflerindeki çıtasını o kadar yüksek tutacaktır.

İyi eğitilmiş çocuk geleceğinde yapacağı işlerde de başarılı olur. Sağlıklı şekilde gelişen çocuklar üzerinde anne ve baba önemli etki bırakır. Babasının başarılı olması çocuğunda kendisine onu örnek alarak başarıya daha yakın olduğu gözlemlenmiştir. Ailede yanlış davranışlar varsa çocuğun bu davranışları alması kaçınılmaz hal alabiliyor. Çocuğa ne öğretilirse öğretilsin çocuk en başta gördüğünü yapma çabasına girecektir. Davranışlar sınırlı ve dikkatli olunursa çocuk zararlı alışkanlıklarda bir o kadar uzaklaşmış olacaktır.

Çocukların iyiliği, sağlığı başarıyı beraberine getiren durumlardan olur. Sağlıklı şekilde çocukların yetiştirilmesi aile bireylerinin daha etkin şekilde çalışmasında rol oynar. Çocuğun düşüncelerine yer vermek gibi sağlıklı düşünceler sayesinde söz sahibi olduğunu hisseder. Özgüven gelişimi yaratılarak girişeceği işlerdeki başarı oranı daha fazla olur. En başta ailesel faktörler değerlendirilerek çocuğun üzerindeki etkiler tartışılarak çözüme ulaşması kolaylaşır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu