Okul

Akarsulardan Faydalanma Yolları

Akarsular önemli enerji kaynaklarından olduğundan hidroelektrik santrallerinde elektrik üretiminde kullanılmaktadır. Ülkemizde akarsuların fazlalığından dolayı faydalarından yararlanılarak enerji üretilmektedir. Bunların başında Fırat, Dicle ve Kızılırmak üzerine kurulan hidroelektrik santralleri sayesinde enerji üretimi sağlanmış oldu.

Akarsuların kullanım alanlarına göre geniş alanda faydalanılması sağlanmıştır. Büyük şehirlerde akarsulardan yararlanılarak enerji ihtiyacı karşılanır. Amaçları doğrultusunda kullanım alanları gelişerek daha etkili bir hal almıştır. Suyun kuvvetine bağlı olarak yüksek miktarda elektrik üretiminin de sağlanması mümkün görülmektedir.

İç bölgelerde tarım alanları suya ihtiyacı olduğundan akarsulardan yararlanılmaktadır. Yapılan bir çok proje sayesinde susuz olan verimli topraklara su taşınarak topraklar işlenir hale gelmiştir. Tarımsa faaliyetlerde önemli ilerlemeler bu sayede elde edilmiştir. Akarsuların bir çok alanda aktif olarak faaliyet göstermesi ülke ekonomisine ciddi anlamda katkı sağlamaktadır. İnsanların temiz su kaynaklarına ulaşması, su sporlarının yanı sıra tarımsal alanlarda oldukça etkili faaliyetler göstermiştir. Bir çok alanda faydalanılabilecek etkilere sahiptir.

Su sporlarının Çoruh, Fırat akarsularının üzerinde yapılabilmektedir. Spor turizmine elverişli güzergaha sahip olarak çevre halkının kalkınmasını da etkilemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu