Okul

Akıl Akıldan Üstündür ile ilgili Kompozisyon

Her insan farklı düşünce yapısına sahiptir. Çünkü yetiştiği aile, çevre, aldığı eğitim, bulunduğu çevrenin sosyokültürel yapısı düşünce yapısını ve olaylara bakış açısını da dolaylı olarak etkilemekte değiştirmektedir. Birinin fark edemediğini başka biri fark edebilir.

Bu nedenle de atalarımız kendi tecrübelerini gelecek nesille paylaşmak için “Akıl akıldan üstündür” demişlerdir. Yine Mevlana bu konu hakkında “Ne kadar bilirsen bil yine de bir bilene danış” diyerek bu konunun önemine dikkat çekmiştir. Bazen bizim için çok zor ve işin içinden çıkılmaz bir olay karşısında başka birine yakınımıza, ailemize, arkadaşımıza ya da alanında uzman bir kişiye danışıp o kişinin de görüşünü alarak, çok basit bir şekilde sorunun çözülmesini sağlayabiliriz. Çünkü biz olayın bir yerine odaklanarak tümünü göremeyebiliriz, diğer taraflarını gözden kaçırabiliriz. Bazı insanlar bundan kaçınmakta ve kendini yetersiz olarak gördükleri için başkasının fikrini almaktan çekinir. Ancak bir insanın her şey hakkında fikir sahibi olması imkansızdır. Bazen o anki ruh hali ile işin içinden çıkamadığımız zamanlarda, adrenalin hormonumuz da fazla salgıladığı zaman heyecan ve korku duyguları da durumun bir kaos haline gelmesine neden olabilir. Oysaki başka biri daha soğukkanlı bir şekilde bizim düşünemediğimiz şekilde olayın tümüne bakarak çözümü kolaylıkla bulabilir.

İnsanlardan yardım almaktan çekinmeyin, ayrıca insanlar sizden yardım istediğinde geri çevirmeyin. Çünkü bir gün yardım isteyen kişi siz olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu